Noget af det absolut vigtigste når man skal vælge en autostol er selvfølgelig, at sikkerheden er i top. Derfor har Maxi Cosi også udviklet Priori XP med sikkerheden for øjet. Stolen anvender derfor også det meget populære og prisvindende Maxi Cosi Priori XP system, der hjælper med at holde barnet sikkert ved en eventuel ulykke.
Maxi Cosi Priori XP er en stol for børn i alderen 9 måneder til 4 år, altså også det der bliver kaldt gruppe 1. Som også dækker over at barnet skal veje imellem 9 – 18 kg. Det vigtigste er at barnet overholdet vægtkravet, for at stolen kan yde den bedste beskyttelse.
Priori XP kræver ikke det store for at kunne anvendes, det eneste du skal bruge er et ledigt sæde og en almindelig 3-punkt-sele. For Priori XP monteres ved hjælp af den 3-punkt-sele, som findes i stort set alle biler i dag.
Test resultatet for Priori XP er desværre i den lave ende, hvorfor det anbefales, at se på andre modeller.
ADAC test resultat for Maxi Cosi Priori XP
Bedømmelse | Sikkerhed | Brugervenlighed og ergonomi | Kemikalier | Rengøring / Finish | 52 | ★★★ | ★★★★ | ★★★ | ★★★★★ |
---|
Klik her for at se den fulde testoversigt fra ADAC (FDM’s tyske søsterklub)
2 kommentarer
Vi fik denne stol foræret og det var egentlig bare en midlertidig løsning til vi fandt en anden – 2 år efter sidder den stadig i vores bil. Det er en rigtig god stol, som er nem at bruge i hverdagen. Kan klart anbefales.
Vi købte denne stol i 2011 da vores den ældste dreng rykkede op i den kategori.
Vi er SÅ glade for den.
Vores dreng er meget lille og spinkel, men denne stol er som skabt til ham, og han sidder så godt og beskyttet i den.
Tilmed kan den ligges så meget ned at han også kan tage en lur i den. Kun positive udmeldinger herfra.
Endvidere skal vores yngste også snart have en ny stol, og det bliver en magen til.